Haberler

Yeni Bir Deney, Bilgiyi Maddenin Beşinci Hali Olarak Doğrulayabilir

Yeni Bir Deney, Bilgiyi Maddenin Beşinci Hali Olarak Doğrulayabilir

Bilgiyi Maddenin Beşinci Hali Olarak Doğrulayabilir Portsmouth Üniversitesi’nden bir bilim insanı, maddenin beşinci durumunu doğruladığına inandıkları bir deney tasarladı, fizik alanını temelden değiştirecek bir keşif, bir basın açıklaması ortaya koyuyor.

Yeni deneyin arkasındaki araştırmacı olan fizikçi Dr. Melvin Vopson, daha önce bilginin kütlesi olduğunu ve tüm temel parçacıkların insanlarda DNA’yı andıran bir şekilde bilgi depoladığını teorileştiren bir çalışma yayınladı.

Vopson, bilginin evrenin temel yapı taşı olduğunu ve hatta karanlık madde olarak bilinen gizemli gücü açıklayabileceğini öne sürdü . Doğru olduğu kanıtlanırsa, evrenin oluşumunu tamamen yeni bir ışık altında anlamamızı sağlayacak, dünyayı değiştiren bir vahiy olacaktır.

bilgiyi maddenin beşinci hali olarak doğrulayabilir

Onlarınki, maddenin beşinci halinin varlığını doğrulamaya çalışan ilk deney değil. 2020 yılında NASA araştırmacıları , maddenin beşinci hali olarak tanımladıkları Uluslararası Uzay İstasyonunda rubidyum Bose-Einstein yoğuşmalarının üretildiğini bildirdiler .
“Bildiğimiz şekliyle fiziği değiştirebilecek” bir deney
AIP Advances dergisindeki yeni bir makalede deneyini özetleyen Vopson, bu bilginin katı, sıvı, gaz ve plazmayı birleştiren maddenin beşinci hali olduğunu kanıtlamak için yola çıktı. Maddenin beşinci halinin bilgi biçimini aldığına ve deneyinin evren hakkındaki anlayışımızı değiştirebileceğine ve dünya çapındaki araştırmacılar için yepyeni bir yol açabileceğine inanıyor.
” Kuantum mekaniği, elektrodinamik, termodinamik veya klasik mekanikle çelişmiyor ” diye eklediler. “Tek yaptığı, fiziği yeni ve inanılmaz derecede heyecan verici bir şeyle tamamlamak.”

Vopson’un deneyi, parçacık-antiparçacık çarpışmasını kullanarak temel bir parçacıktaki bilgiyi algılamak ve ölçmek için tasarlandı.

Bu yok etme işlemi, parçacıkların geri kalan kütlesini, genellikle gama fotonları biçiminde enerjiye dönüştürür. Bilgi içeren herhangi bir parçacık, düşük enerjili kızılötesi fotonlara dönüştürülecektir. Vopson, makalesinde bu bilgiyi sildikten sonra kızılötesi fotonların enerjisini tahmin ediyor. Deneyin doğruluğu kanıtlanırsa, bilginin gerçekten de evrenin temel yapı taşı olduğunu gösterebilir ve fizik anlayışımızı tamamen değiştirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu