Haberler

Yenilenebilen Enerji Kaynakları

Yenilenebilen Enerji Kaynaklar Nelerdir?

Yenilenebilen enerji kaynakları, doğal kaynaklardan elde edilen enerji çeşitleridir. Birçok farklı doğal kaynak değerlendirilerek enerji haline dönüştürülebilmektedir. Bu tarz enerji kaynakları kendilerini sürekli olarak yeniler ve tükenme belirtisi göstermez. Petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynakları zamanla tükenme özellikleri olsa da yenilenebilen kaynaklarda böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Kendilerini sürekli olarak yenileyebildiklerinden hem ülke ekonomisine katkıları vardır hem de çevre dostu kaynaklardır.

Ancak giderek artış gösteren nüfus karşısında yenilenebilen enerji kaynakları yetersiz kalabilmektedir. Böyle durumlarda da yenilenmesi mümkün olmayan ancak yine de enerji üretmeye yarayan kaynaklara yönelmektedir. Tükenebilir enerji kaynakları ise hem ülkeler üzerinde önemli bir mali külfet hem de çevreye ciddi zararları olan kaynaklardır.

 

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nedir?

Yenilenebilen enerji kaynakları doğadaki farklı kaynaklardan elde edilirler. Bu enerji kaynaklarının en önemli avantajı da doğaya ve insan sağlığına zarar vermiyor olmasıdır. Bundan dolayı yenilenebilen enerji kaynakları her geçen gün daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Türkiye’de ki enerji üretiminin de büyük bir kısmı yenilenebilen enerji kaynakları ile elde edilmektedir. Bu enerji kaynakları ülkenin tüm ihtiyacını karşılaması mümkün olmasa da önemli bir payı üstlendiği söylenebilir.

Fosil yakıtlar ve nükleer enerji gibi farklı yenilemez enerji kaynakları da günümüzde yararlanılan enerji kaynakları arasında yer alır. Ancak bu enerji kaynakları yenilebilen kaynaklar kadar yararlı olmadığından dikkatli tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda doğada tükenebilecek miktarda bulunmaktadır. Bununla birlikte yenilenebilen enerji kaynakları birçok alanda kullanılmaktadır.

yenilenebilen enerji kaynakları nelerdir
yenilenebilen enerji kaynakları nelerdir

 

Yenilenebilen Enerji Kaynaklarının Özellikleri

Yenilenebilen enerji kaynakları, enerji üretmede maliyeti en düşük kaynaklardır. Bu enerji kaynaklarının en temel özellikleri incelendiğinde hem ülke ekonomisine hem de doğanın sürdürülebilirliği konusunda önemli payı vardır. En önemli özellikleri arasında şunları saymak mümkün olabilir:

  • Yenilenebilir enerji kaynakları insanların faaliyetleri sonrasında tükenme belirtisi göstermeyen kaynaklardır. Kullanımları ne kadar yoğun olursa olsun miktarında azalma olmaz.
  • Bu kaynaklar son derece doğa dostu olan kaynaklardır. Bununla birlikte fosil yakıtlar gibi atmosfere sera gazı salımına neden olmazlar. Bu da hava kalitesinin iyileştirilmesinde önemli bir etkendir.
  • Yenilenebilir enerji kaynakları aynı zamanda enerji bağlılığını azaltarak enerji konusunda daha güvenli bir ortam yaratmaya etki eder. Fosil yakıtlar gibi fiyat dalgalanmaları da bulunmaz.
  • Hem sessiz hem de son derece temiz kaynaklardır. Özellikle rüzgar ve güneş enerjisi sessiz bir şekilde çalışarak gürültü kirliliği de meydana getirmezler.
  • Alt yapı bakımından son derece çeşitli kaynaklardır. İklim ve coğrafi koşullara uygun olarak birçok teknolojiyi desteklemektedir. Bununla birlikte bölgelerin sahip olduğu özelliklere bağlı olarak enerji üretme konusunda esneklik yaratır.
  • Ekonomik olarak çok daha faydalı enerji kaynaklarıdır. İş yaratma potansiyelinin olması ve yeni iş fırsatları önemli avantajlarından biridir.
  • Bu kaynaklar aynı zamanda farklı iklim koşullarında ve coğrafi alanlarda uygun teknolojiler içermektedir.
  • Maliyetlerinin az olması da önemli avantajları arasında yer almaktadır. Enerji talebinin karşılanmasında son derece önemli katkılar sunmaktadır.
  • Yenilenebilen enerji kaynakları kısa sürede inşa edilerek daha kolay işletilmesine başlanabilir. Bu da enerji arzını artıran önemli özelliklerinden biridir.

Bu kaynaklar incelendiğinde hem enerji güvenliği hem de ekonomik faydaları yönü ile öne çıktığını söylemek mümkün olmaktadır. Bundan dolayı hem şehirler hem de bölgeler bu enerji kaynaklarından geniş ölçüde yararlanmayı tercih etmektedir. Bunun için de önemli çalışmalar yapılmaktadır.

 

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Türleri

Yenilenebilir enerji kaynakları kendi içerisinde 5 farklı kategoride değerlendirilir. Her birinin farklı kapasitesi ve üretim süreci bulunmaktadır. Bu enerji kaynakları arasında şunları saymak mümkün olur:

·         Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi, enerji üretiminde en çok yararlanılan kaynaktır. Aynı zamanda yenilenebilir enerjilerin büyük bir kısmı güneşten elde edilmektedir. Elektrik üretimi için gerekli güneş ışınları panellere iletilir. Bu paneller aracılığı ile toplanan ışınlar enerjiye çevrilir. Ülkemizde güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek için ciddi çalışmalar yapılmıştır. Bu alanda elde edilen enerji yaklaşık olarak 7.325 megavat kadardır. Her geçen gün de bu miktar artırılmaya çalışılmaktadır.

·         Rüzgâr Enerjisi

Rüzgâr enerjisi de önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bu enerji kaynağından yararlanabilmek için öncelikle yel değirmeni pervanelerine gereksinim bulunmaktadır. Bunların yanında dev boyutlu olan yelken ve türbinlere gereksinim duyulur. Ülkemizde yaklaşık olarak 10.750 megavata ulaşan bir kapasitesi olduğu söylenebilir. Bu enerjinin kapasitesinin de artırılmasına çalışılmaktadır.

·         Hidrolik Enerjisi

Hidrolik enerjisi de önemli enerji türlerinden biridir. Suyun akış gücünden faydalanılmaktadır. Rüzgâr enerjisinde olduğu gibi türbinler yardımı ile ortaya çıkan mekanik güç elektriğe dönüştürülmektedir. Türkiye’de hidrolik enerjisinin payı %34’lere kadar ulaşmıştır.

·         Jeotermal Enerji

En önemli yenilenebilen enerji kaynakları arasında jeotermal enerjiler de bulunmaktadır. Su, gaz ve buharın yüzeye çıkması ve bunların bir arada işlenmesi ile elde edilen bir enerji türüdür. Bu enerji türünde elektrik üretiminin yanında ısınma ihtiyacını gidermek de büyük bir öneme sahiptir. Elektrik üretiminde payı %3 kadardır.

·         Biyokütle Enerjisi

Biyokütle enerjisi de fosil hale gelmemiş olan kalıntılardan elde edilmektedir. Enerji elde edebilmek için hem tarım hem de hayvan atıkları kullanılır. Bunun yanında kanalizasyon sularının artırılması ile meydana gelen çökeltilerden yararlanılmaktadır. Türkiye’de enerji üretimindeki payı ise %1,80 düzeyindedir.

 

Yenilenebilen Enerji Kaynaklarının Öne Çıkan Faydaları

Yenilenebilen enerji kaynakları faydalarından bahsetmek gerekir ise insanlık açısından önemli bir yeri olduğu söylenebilir. Doğanın kirlenmemesi ve daha az maliyetinin olması en önemli faydalarından biridir. Bunun yanında yenilenme hızlarının yüksek olması ve karbon açısından nötr olmaları da avantajları arasında yer alır. Dışa bağımlılığı büyük oranda ortadan kaldıran kaynaklardır.

 

E-ticaret Nedir sorunusuna birlikte yanıt bulalım.Bosch Kombi Resetleme hakkında yeni araştırmamız bitti sizler için hazırladık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu