Teknoloji

Telegram, Yüksek Mahkeme kararıyla Brezilya’da yasaklandı… İşte sebebi…

Telegram, Yüksek Mahkeme kararıyla Brezilya’da yasaklandı

Yüksek Mahkeme kararıyla Brezilya’da yasaklandı Popüler mesajlaşma programı Telegram , Brezilya Yüksek Mahkemesi’nin, programın tehlikeli içeriğin paylaşılmasını engelleme konusu ile ilgili mahalli makamlarla uyumlu olmadığına karar veren bir kararının sonrasında Brezilya’da yasaklanacak. Sonuç olarak, Telegram’ın Apple’ın App Store’undan ve Brezilya’daki başka dijital platformlardan kaldırılması muhtemel.
Karar, Cuma günü Brezilya’daki bütün internet sağlayıcılarının ve dijital platformların Telegram’ın ülkedeki hizmetlerini durdurmak amacıyla önlemler almasını emreden Bakan Alexandre de Moraes’ten geliyor.

Brezilya etkileşim düzenleyicisi ANATEL, şimdi bütün şirketleri Yüksek Mahkemenin kararına uymaları konusu ile ilgili bilgilendiriyor. Karara uymayan şirketlere günlük 100.000 R$ (20.000$) para cezası verilecek. Buna Apple ve Google da dahildir, zira her iki şirket de Telegram’ı program mağazaları vasıtasıyla dağıtır.

telegram, yüksek mahkeme kararıyla brezilya'da yasaklandı

Brezilya’da Telegram neden yasaklandı?

Uygulamanın Brezilyalı politikacılar doğrulusunda düzmece haberleri paylaşmak amacıyla kullanılması nedeniyle Telegram Brezilya’da uzun süredir tahkîkat altında. Hem de Telegram’da uyuşturuculara, silahlara ve başka yasa dışı içeriğe erişim gerçekleştiren çok sayıda suç grubu ve kanalına dair rapor  bulunmaktadır.

Brezilya Federal Polisi Telegram’dan bu kümeleri kaldırmasını ve üyeleri ile ilgili veri sağlamasını istediğinde hal daha da kötüleşti. Fakat Telegram bu taleplerin hiçbirine cevap vermedi. Brezilya yasaları, ülkede online hizmet yayınlayan şirketlerin talep edildiğinde mahkeme kararlarına uyması gerekliliğini belirtiyor.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Alexandre de Morais, şirketin kolluk kuvvetleriyle işbirliği gerçekleştirmek amacıyla çoğu fırsatı bulunduğu amacıyla Telegram’ın “Brezilya Adaletini hor gördüğünü” söyledi, fakat hiçbir vakit yapmadı.

Şu anda, Telegram Brezilya’da hala etkinlik gösteriyor, fakat program, Telegram Yüksek Mahkeme ile işbirliği yapmaya karar vermedikçe, büyük ihtimalle rastgele bir vakitte mahalli internetten kaldırılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu