Kripto Para

Zilliqa, 2023’ün Başlarında Web3 Oyun Konsolunu Başlatacak

Blockchain ağı, oyun konsolunun 'Web3'ün karmaşıklığını son kullanıcıdan gizlemeyi' amaçlayan bir prototipini açıkladı.

Layer-1 blockchain Zilliqa , bir donanım konsolu ve oyun merkezinin piyasaya sürülmesiyle Web3 oyun dünyasına dalmaya hazırlanıyor.

Konsolun bir prototip versiyonu bugün tanıtıldı ve HDMI, Ethernet ve USB-C ve USB 3.0 bağlantıları dahil olmak üzere bir dizi bağlantı noktasına sahip şık bir tasarım sergilendi. Decrypt ile paylaşılan bir basın açıklamasına göre, Zilliqa, bir kripto cüzdanı ve “Web3’ün karmaşıklığını son kullanıcıdan gizlemek” için entegre edilmiş madencilik de dahil olmak üzere Web3 yetenekleriyle kullanıcı dostu olduğunu söylese de, konsolun tüm özellikleri gizli kalıyor .

Zilliqa mühendisleri, Web3 özelliklerini (kripto cüzdanı, madencilik yazılımı, blok zinciri teknolojisi) tanınabilir bir oyun deneyimine sorunsuz bir şekilde entegre etmek amacıyla konsolu tasarlayıp test ederek araştırma aşamasında altı ay harcadılar.

Konsolun kesin özellikleri gizli kalıyor. Resim: Zilliqa

Zilliqa Oyun Teknolojisi Başkanı Valentin Cobelea, Decrypt’e verdiği demeçte, Zilliqa’nın “gömülü Web3 cüzdanı oluşturmanın karmaşıklığını gizleme yaklaşımını benimsediğini” söyledi . Cobelea , taklit edilecek bir kriter olarak   NFT koleksiyonu NBA Top Shot örneğine işaret etti .

Oyuncular, oyun içi “kazanmak için beceri” görevlerini, görevlerini ve görevlerini tamamlayarak Zilliqa (ZIL) jetonları kazanabilecekler. Bu durumda jetonlar, geleneksel oyunlardaki jetonlara veya ödüllere benzer, ancak blok zinciri teknolojisinin ek işlevleriyle birlikte kabul edilebilir.  

Ek olarak, Zilliqa, “oyuncular ZIL jetonlarını çıkarabileceklerini” ve bunun ” küresel olarak madencilerin sayısını artırarak Zilliqa blok zincirinin daha da ademi merkezileşmesine yol açacağını” tahmin ettiklerini belirtti. 

Oyuncuların hem yetenekli katılım hem de madencilik için tam olarak ne kadar gelir elde edebilecekleri konusunda Cobelea, gelirlerinin “oyuncuların ne kadar iyi olduğuna bağlı olduğunu ve kazanacakları miktarın bunu yansıtacağını” söyledi.

Zilliqa, konsolun fiyatlandırmasının ayrıntılarını henüz açıklamamış olsa da, konsolun “eninde sonunda kendini ödeyebileceğini” belirtiyor.

Zilliqa nedir?

2017 yılında kurulan ve iki yıl sonra ana ağda başlatılan Zilliqa, katman 1 akıllı sözleşme blok zinciridir. Son aylarda, oyun alanındaki etkisini genişletmek, bu yıl Nisan ayında Blockchain Oyun İttifakı’na (BGA) katılmak ve MAD Lions, RRQ ve daha yakın zamanda Alien Worlds ve XBorg e-spor takımlarıyla ortaklıklar kurmak için agresif bir şekilde çaba sarf etti. 

Resim: Zilliqa

Zilliqa’nın Web3 e-spor organizasyonu XBorg ile ortaklığı, XBorg’un oyun turnuvaları oluşturma ve pazarlama çabalarında topluluk desteğini görecek ve ayrıca Ekim ayında Zilliqa’nın oyun merkezini test etmek için beta erişimi alacak. 

Bu test aşamasını takiben, oyun konsolunun, birinci şahıs nişancı (FPS) oyunu WEB3WAR dahil olmak üzere iki Zilliqa’ya özgü oyunun ortak çıkışıyla birlikte 2023’ün ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor. 

Web3 oyunlarının büyümesi

Web3 oyunları, oyuncuların, değiştirilemez belirteçler ( NFT’ler ) gibi blok zinciri teknolojisini kullanarak, edindikleri varlıklar üzerinde tam özerkliğe ve mülkiyete sahip olmaları gerektiği ilkesi etrafında döner .

Silahlar, görünümler ve rozetler gibi oyun içi varlıkları temsil eden kriptografik olarak benzersiz NFT’ler ile fikir, oyuncunun dijital mülküne sahip olabilmesi, onu satabilmesi ve hatta yeni ortaya çıkan metaverse’deki sanal dünyalar arasında geçiş yapabilmesidir .   

Ancak blockchain oyun teknolojisini ilk benimseyenler , oyun deneyimi için finansallaşmanın sonuçları , blockchain’in çevresel etkisi ve “oynayarak kazan” ın etkileri konusunda endişelerini dile getiren geleneksel oyun topluluğundaki şüphecilerden bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. gelişmekte olan pazarlarda tüketiciler üzerinde oyun.

Cobelea , Decrypt’e Zilliqa’nın Axie Infinity gibi bazı Asya ülkelerindeki oyuncuların geçim ücreti kazanmalarını sağlayan “oyna-kazan” modelini kopyalamayı planlamadığını söyledi.

“Kendimizi Axie yaklaşımıyla karşılaştırmak istemiyoruz, bunun yerine odaklanmanın kazanç kısmına değil oyun deneyimine odaklandığı dünyadaki Counter-Strikes ile karşılaştırmak istiyoruz” dedi. oyundan zevk alırsın ve sonra ödüllendirilirsin.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu