SEOTeknoloji

Yeni Başarı: Teknoloji Blogu 1. Artık Bizim

Teknoloji blogu kelimesinde google.com arama motorunda 1. sıraya yükseldik.

Teknoloji blogu kelimesinde google.com arama motorunda 1. sıraya yükseldik. Bu başarıyı yakalamamda pay sahibi olan tüm okuyucularıma buradan teşekkür etmek istedim.

Ayrıca hem blog yazılarından faydalandığım, her soruma cevap veren ve hem de ücretsiz kazandığım eğitim ile SEO konusunda püf noktalara değinen Ayhan Karaman‘a da ayrıyeten teşekkürlerimi buradan iletiyorum.

Nasıl başardım?

Seo konusunda yıllardır amatör olarak ilgilenmeye başladığımdan günümüze kadar her daim kendimi geliştirmeye adadım. Bu süreçte bir çok site açtım, yönettim ya da danışmanlık verdim.

Google arama motorunda yükselmek sanılanın aksine hem kolay, hem de oldukça zor. Burada püf nokta ise, oyunu kurallarına göre oynayacaksın!

Google tabi ki seo konusunda %100 bilgi paylaştığına inanmayanlardanım. Bunu yaparsan şuraya yükselirsin ya da şunu yaparsan siteni cezalandırmaktan geri durmam gibi net kuralları olsa da ne yazik ki %100 bir şeffaflık söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Ki böyle bir açıklık olsaydı da google diye bir şey kalır mıydı o da aşikar bir durum.

Kısa zaman önce ise “webmaster blogu” kelimesinde kişisel web sitemi 1. sıraya almıştım: veomer.com

Yine aynı şekilde bir kaç nokta da kendime ve okuyucularıma adadığım webirinci.com ise bugün “2022 teknoloji blogu”, “teknoloji blogu” gibi bir çok kelimede 1. sırayı aldım.

Neler yaptım?

Seo konusunda daha detaylı bir yazı paylaşacağım ama bugün kısaca sizlere mutluluğumun da getirdiği özgüven ile bir özet geçeceğim.

Önceliğim her zaman Google’da üst sıraya çıkmak olmadı. Önceliğim kullanıcının aradığı içeriği hakedecek bir metin, sunum ya da kısaca post hazırlamak oldu. Çünkü artık google çöp oldu diyenlerin sayısı her geçen gün yükseldi. Ben de buna istinaden her içeriğimi direk kullanıcının fayda sağlamasına yönelik hazırladım.

Backlink ve tanıtım yazısı ise dışarıdan ziyade kendi web sitelerimden ya da çevremde bulunan arkadaşlarımdan rica ederek, yapay bir şekilde olmamasına dikkat ettim. Yani autovm konusunda bir yazı yazmışsam eğer bunu gidip de herhangi bir haber sitesinden tanıtım ya da backlink ile desteklemedim.

İçeriklerimin özgün ve okunabilir, sade olmasını hedefledim her daim. Yok en az 500 kelime en fazla 3 anahtar kelime geçicek kurallarından ziyade o içeriğin hakettiği yazı sayısı ve kelime sayısı ile hareket ettim.

Genellikle rakibiniz kaç kelime yazdıysa onun %10-15’i fazla kelime yazarak yayınlayın safsatasına katılmadım. Bunu şöyle örneklendirebilirim: “ücretsiz edu mail” kelimesinde bir çok websitesi 2.000 hatta 3.000 kelime gibi rakamlar yazmışlardı. Ama hiçbirinde gerçekten ücretsiz edu mail açmayı anlatmamışlardı. Ben kelime sayısından ziyade direk konuyu anlattım ve 1. sırayı aldım.

Çok içerik olsun çok hit gelsin kaygısı gütmedim. Başarılı olduğum kelimede ki sitelerin en az 1.000 indexi var. Benim ise sadece 60 içeriğim var. Oldukça gülünç değil mi 🙂

Her neyse bugün ki heyecanımı sizlerle paylaşmak için kısa bir yazı paylaşmak istedim. Webirinci.com sitesine nasıl seo yaptığıma dair geniş bir dökümanı yakın zamanda inşallah sizlerle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu