Siber Güvenlik - Siber Güvenlik Nedir?Teknoloji

ionCube Nedir – ionCube Ne İşe Yarar ?

İoncube, PHP kodlarını şifrelemek amacı ile geliştiriciler tarafından yazılan ve PHP eklentisi olan bir tür kriptolama gibi çalışan sistemdir. 

ionCube Nedir? Ne İşe Yarar? ve Nasıl Kullanır? 

 PHP kodlarını şifrelemek amacı ile geliştiriciler tarafından yazılan ve PHP eklentisi olan bir tür kriptolama gibi çalışan sistemdir. 

PHP dosyaları ve sayfaları ioncube tarafından şifrelenmektedir. Şifrele sonucunda dosyaların ya da sayfaların çalışması için server adlı sunucuda bulunan ioncube loader programına ait kütüphanede kuruludur. Dolayısı ile ioncube loader bu tür şifreleri çözen bir programdır. 

İoncube ile PHP sayfalarınızı şifrelendirebilirsiniz. Ancak şifreleme işlemini yaptıktan sonra dosya’nın çalışması için server’da ioncube loader programı’nın kurulu olması gerekmektedir. İoncube şifreli olan dosyaları ya da sayfaların şifrelerini çözmektedir. Genellikle tarafınızdan yapılan projelerin kaynak kodları’ nın başka kişilerin eline geçtiğinde proje üzerinden değişim yapılmasını engellemek için kodların şifrelenmesini sağlayarak koruma altına alır. Bu sistem çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Dosyaların şifrelenmesi ve dosya içerisinde değişikliğin yapılmaması için kullanıcıya avantaj sunmaktadır.  

İoncube Ne İşe Yarar? 

Öncelikle ioncube‘ nin ücretli bir program olduğunu belirtmek isteriz. Ücretli ioncube versiyonu ile dosyalarını korumak isteyen kişiler sıkça kullanmaktadır. Ancak ioncube loader ücretsiz bir uygulamadır. Başkası tarafından yapılan özel şifrelemeyi çözmek için ücretli versiyonu kullanmanıza gerek yoktur. Pek çok sitenin sunucusunda ioncube bulunmaktadır. Bu gibi şifreleme programları sayesinde bilgisayarlarınızın da güvenliğini sağlamış olursunuz. 

image 3046593 640

PHP kodlarını şifrelemek için geliştiriciler tarafından PHP eklentisi kripto mantığı ile eşdeğerdir. Bu sayede projeniz bir başkasının eline geçer ise kolaylıkla dosya içerisinde değişim yapılmasını engellemiş olabilirsiniz. Bunun için dosya içerisinde engelleyici kodlar bulunmaktadır.  

İoncube Nasıl Kullanır? 

İoncube ücretli, ioncube loader ise ücretsiz programdır. Ancak ikisi de aynı işlevi görmektedir. İoncube şifreleme sayesinde dosyalarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. İoncube tüm OS’lar için kullanım uygunluğu sunuyor. Sunucu üstünden giriş yaparak PHP dosyalarını dosyalarınıza gidin. Bu kısımda eğer ioncube dosyası var ise silin. Karışıklık yaşanmaması için bu önemli bir detaydır. Ardından kurulumu sonlandırın ve HTTP sunucusunu yeniden başlatın. Dolayısı ile HPPT artık ioncube ile çalışacaktır. PHP dosyaları şifreli olsa bile program içerisinde sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. 

ionCube Encoder

Şifrelenmiş web sayfalarını kullanırken iki özel araç kullanmanız gerekir: kod çözücü ve Kodlayıcı.

Kod çözücü, şifrelenmiş sayfaların kodunu çözmek için sunucu tabanlı bir araçtır ve kullanıcının bunları çevrimiçi olarak görüntülemesini sağlar. Kodlayıcıya gelince, dosyaları kodlamak için makinenizde buna sahip olmalısınız.

ionCube Encoder bu eylemi sizin için gerçekleştirecek ve dosyalarınızı yetkisiz değişikliklere karşı koruyacaktır.

ionCube’un bir sunucuya kurulu olup olmadığı nasıl öğrenilir
ionCube Loader’ın web sunucunuzda olup olmadığını öğrenmenin basit bir yolu, bir phpinfo() kullanmaktır.

ionCube’u denemek istiyorsanız, onu destekleyen hizmetler sunan bir web barındırma sağlayıcısı bulmanız gerekir. ionCube Loader kodlu uygulamaları yürütmek için optimize edilmiş, güvenilir bir barındırma ortamıyla en yüksek kalitede bir PHP barındırma platformuna sahip olmak çok önemlidir.

ionCube’u Linux Yükleme

Bir Linux sunucusunda ionCube kurulumunu tamamlamak istiyorsanız veya mevcut sunucunuza kök erişiminiz varsa, yalnızca komut satırına erişmeniz gerekir.

Öyleyse başlayalım. İlk adım, ionCube Loader’ın en son sürümünü indirmektir. Bunu doğrudan ionCube sitesinden indirebilir ve sunucunuza manuel olarak yükleyebilirsiniz veya bunun yerine sunucuya indirmek için komut satırından “wget” komutunu kullanabilirsiniz.

Sunucunun komut satırından ionCube yüklemek için:
wget http://downloads2.ioncube.com/loader_downloads/ ioncube_loaders_lin_x86.tar.gz

İndirdikten sonra dosyanın içeriğini çıkarmanız gerekecek.

ionCube Yükleyici çıkarma:
tar -zxvf ioncube_loaders.tar.gz

Ardından, ionCube klasörüne gidin ve ioncube-install-assistant.php dosyasını sunucunuzdaki çevrimiçi erişilebilir bir klasöre kopyalayın.

İoncube Sık Sorulan Sorular

ioncube loader ile şifrelenmiş bir php uzantılı dosyayı çözmenizi sağlar ve o php dosyası hiç şifrelenmemiş gibi normal bir biçimde çalışmaya devam eder. İouncube loader cpanel ve iouncube loader xampp gibi sürümleri mevcuttur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu