Teknoloji

Apple’ın WWDC 2022’de Kendi Arama Motorunu Başlatmayı Planladığı Bildirildi

Apple'ın arama motorunun tüm zamanların en maliyetli ürün lansmanı olacağı bildiriliyor.

Apple’ın WWDC 2022’de Kendi Arama Motorunu Başlatmayı Planladığı Bildirildi

Apple, yıllık WWDC etkinliğine hazırlanırken kendi arama motorunu başlatmayı planlıyor. Spekülasyonun kaynağı, yazar Robert Scoble’ın Apple’ın gelecek yıl beklediği sürprizleri özetleyen bir ileti dizisinin ardından gelen tweet’i.

Scoble , bilgilerin kısmen muhbirlerle etkileşimlere ve kısmen de kesintiye dayandığını belirtti . “Bu, tüm zamanların en maliyetli ürün lansmanı”, diye devam etti.

Birçoğu, arama işinde rekabet eksikliği ve Google ile Apple arasında uzun süredir devam eden rekabet nedeniyle Cupertino devi sonunda ayak parmaklarını suya batıracağını tahmin ediyor .

apple
apple

Google Arama’nın değerini, Alphabet’in kârlarının raporlanma şekli nedeniyle tahmin etmek zor olsa da, şirketin 2021’de 210 milyar dolar (16.30.840 crore) olan reklam gelirinin çoğunluğunu oluşturduğunu biliyoruz.

Scoble’ın bilgileri doğruysa, Apple eylemin bir parçasını istediğine karar verdi. Ama neden şimdi, özellikle? Bir teoriye göre Apple, iOS ve Safari kurulum temellerinin kritik bir kitleye ulaştığına ve bu sayede Google’ın egemenliğine karşı güvenilir bir meydan okuma oluşturmasına izin verdiğine inanıyor.

Apple, Google’ın varsayılan Safari arama motoru statüsünü (yıllık tahmini 20 milyar dolar değerinde) sağlayan bir Google ortaklığından yıllardır yararlanmaktadır.

Yakın tarihli bir toplu davanın parçası olarak açılan mahkeme belgelerine göre, Apple’ın bu anlaşmanın şartları uyarınca bağımsız bir arama aracı yayınlaması da yasak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu