Teknoloji

Yazılım İçin Laptop

Yazılım için laptop seçimi yaparken belirli kriterlere dikkat etmek gerekir. Bu cihazların mutlaka belirli özellikleri taşıdığından emin olmak gerekmektedir. Yazılım geliştirme sürecinde kullanılacak olan bilgisayarın işlemcisi ve RAM kapasitesinin yüksek olması gerekir. Aynı zamanda kullanım rahatlığının bulunması da önemli faktörlerden biridir.

Kapasitesi ne kadar yüksekse bir cihazla o kadar iyi işlem yapılabilir. Bu nedenle yazılım öğrenmek isteyen veya yazılım geliştirmeyi düşünen kişilerin laptop seçimlerinde belirli kriterleri taşıyan bilgisayarları tercih etmeleri gerekir. Uzmanların önermiş olduğu yazılım için laptop önerileri dikkate alınarak iyi bir cihaz seçme imkânı bulunabilir.

Bununla birlikte bu cihazlarda olması gereken özelliklerin de eksiksiz olarak bulunduğundan emin olunması gerekir. Her şeyden önemlisi yazılım için laptop seçimi yaparken belirli faktörleri dikkate almak gerekir. En önemli faktör bilgisayarın yapılacak işleme uygun olup olmadığıdır. Kapasitesi ne kadar iyi ise seçtiğiniz bilgisayarlar çok daha yüksek verimlilikte işlem yapabilme imkânı bulabilirsiniz.

 

Yazılım İçin Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazılım için laptop seçimi yapmak oldukça önemli bir süreç olsa da böyle bir durumda kriterleri dikkate almak sizlere çeşitli avantajları bir arada sağlar. Yazılım amaçlı olarak kullanılan laptoplarda özellikle RAM kapasitesi ve hafıza gibi faktörlerin yüksek kapasiteli olması gerekir. Bununla birlikte seçtiğiniz laptopun şu özellikleri taşıdığından emin olmanız oldukça önemlidir.

 • İlk bakılması gereken özellik işlemci özelliğidir. Bu bilgisayarlarda en az Intel Core i5 ya da MAD Ryzen 5 gibi bir işlemci olması gerekmektedir. Bunun yanında daha güçlü bir işlemci de tercih edilebilir.
 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken özellik ise bellek yani RAM özelliğidir. Yazılım geliştirme sürecinde en çok ihtiyaç duyulan özellik denilebilir. En az 8 GB olması önerilmektedir.
 • Depolama kapasitesi de son derece önemlidir. SSD kart kapasitesinin en az 256 GB olması önerilenlerden biridir.
 • Ekran kartı seçimi de bu aşamada önemlidir. Ancak temel bir grafik kartı yeterli görülmektedir. Yazılım geliştirme sürecinde genel olarak GPU’ya ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak oyun geliştirmek ya da yoğun grafik işlemleri yapılacak ise daha güçlü bir GPU gerekebilmektedir.
 • Ekran boyutu ve çözünürlük de önemli süreçlerden biridir. Büyük bir ekranda yazılım geliştirme sırasında daha fazla kod ve pencere görüntülemek mümkün olur.
 • Yazılım geliştirme işletim sistemi olarak da yine macOS ya da Linux tercih edilebilir. Bu işlemler için Windows da kullanılabilir.
 • Klavye seçimlerinde de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Klavyeyi uzun saatler kullanmayı planlıyorsanız rahat ve hassas klavyeler önerilmektedir.
 • En önemli noktalardan birisi de bağlantı ve port özellikleridir. USB, Ethernet gibi portları olan laptop tercih edilmesi gerekir.
 • Pil ömründe ise 8 saatten daha fazla dayanan bilgisayarlar ideal olanlardır.
 • Maliyetine bakıldığında ise bütçeye uygun bir bilgisayar seçmek son derece önem arz eden konulardan biridir.

Özellikleri taşıyan bir bilgisayar ile hem iş verimliliğini artırabilir hem de projelerinizi çok daha iyi standartlarda geliştirebilirsiniz. Yazılım geliştirmek için kullanacağınız programların bu bilgisayarlarda çok daha iyi bir şekilde açılarak kullanılabileceğini söylemek mümkün olur.

 

Yazılım Geliştirmek İçin Laptop Nasıl Olmalı?

Yazılım için laptop seçimi yapacak kişiler seçtikleri bilmesi gereken konu aldıkları cihazın mutlaka yeterliliğinin olmasıdır. Grafik kartı, işlemci, klavye kalitesi ve daha birçok detay bu süreçte önemli noktalardan biridir. Özellikle büyük ekran olması çalışmayı daha konforlu hale getirecektir. Böyle durumlarda uzmanlar tarafından belirlenen belirli özellikleri içeren markalar tercih edilebilir.

Maliyeti çok fazla göz önünde bulundurmayan kişiler laptop fiyatları konusunda belirli kriterleri dikkate alabilirler. Pil ömrünün yeterli olması çalışma süreci bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Yazılım için laptop seçiminde özellikle yüksek çözünürlük oldukça önemlidir. Bu da kişilerin işin ayrıntılarını daha net görmelerine yardımcı olmaktadır. Birçok kullanıcı maliyeti düşün cihazlara yönelse de böyle bir durumda en iyi seçenek laptopun mutlaka yeterli özelliklerde olmasıdır. Ekran teknolojisi çok iyi olan IPS tercih edilmesi bu süreçte son derece önemlidir.

 

Yazılım İçin Kaç GB Ram Gerekir?

Yazılım yapmak için seçilen bilgisayarda yüksek kapasiteli bir RAM olması gerekiyor. Büyük projeler için kullanılacak olan bir bilgisayarda en az 16 GB Ram olması gerekmektedir. Bununla birlikte daha yüksek kapasiteli bir ram tercih etmek de önemlidir. Yapılan işin kapasitesi bu açıdan önemlidir. Her kullanıcının dikkat etmesi gereken konulardan birisi de depolama alanıdır. Depolama konusunda özellikle 256 GB olan SSD tercih edilmelidir.

Kullanıcı gereksinimleri bu aşamada ön planda tutulması gereken detaylar arasındadır. Oyun geliştirme ya da grafik yoğunluğu gibi detayları dikkate alıyorsanız mutlaka GPU yüksek kapasiteli cihazları tercih etmeye önem vermek gerekmektedir. Yazılım geliştirme sürecinde farklı işletim sistemlerine yönelebilirsiniz. Mutlaka proje gereksinimlerine en uygun olan cihazları tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

 

Yazılım Amaçlı Laptop Önerileri

Yazılım için laptop seçimi yapmayı düşünüyorsanız uygun markalara yönelmeniz gerekiyor. Bu ürünlerde özellikle verimlilik en önemli konular arasında yer almaktadır. Performans ve dayanıklılık da önemli unsurlar arasında yer alır. Yazılım geliştirme sürecinde özellikle şu markalar tercih edilebilir:

 • Dell XPS 15: İşlemcisi Intel Core i 7 ya da AMD Ryzen 7 olan bu cihazda 16 GB’den daha fazla RAM bulunmaktadır. Depolama kapasitesi ise 512 GB SSD şeklindedir. Ekranı 15.6 inç olmakla birlikte full HD kalitesi sunulur.
 • MacBook Pro: İşlemcisi Apple M1 olan cihaz 16 GB ve daha fazla RAM kapasitesi ile öne çıkar. Ekran 13 inç olabilmektedir. İşletim sistemi ise macOS olarak belirlenmiştir.
 • Lenovo ThinkPad X1 Carbon: Bu cihazlarda işlemci Intel Core i7 ya da AMD Ryzen 7 Pro şeklindedir. RAM 16 GB ya da daha fazla olabilmektedir. Depolama alanı ise 512 GB SSD ya da daha fazladır. Ekranı ise 14 inç Full HD ya da 4 k olarak belirlenmiştir.
 • HP Spectre x360: İşlemcisi Intel Core i7 ya da AMD Ryzen 7 olarak tasarlanmıştır. RAM kapasitesi ise 16 GB’dir. Depolama alanı 512 GB SSD ya da daha fazla olabilmektedir. Ekran özelliklerine bakıldığında ise 13.3 inçtir. Bu 15.6 inç olarak da tercih edilebilir.
 • Asus ROG Zephyrus G14: Bu laptop markasında işlemci AMD Ryzen 9’dur. Bunun yanında RAM kapasitesi 16 GB ve üzerindedir. Depolama ise 1 TB SSD’dır. Ekranı 14 inç QHD olarak belirlenmiştir.
 • Acer Swift 3: İşlemcisi AMD Ryzen 7 ya da Intel Core i7 olarak tercih edilebilir. Aynı zamanda RAM kapasitesi 16 GB üzerindedir. Ekranı ise 14 inç Full HD kalitesi sunar. Depolaması ise 512 GB SSD ve daha fazladır.

Bu özelliklerde tasarlanan laptoplar yazılım için son derece idealdir.

 

Yazılım Yapılabilecek Laptop Fiyatları

Yazılım için laptop arayışında olan kişiler fiyat aralıklarına da bakmaktadır. Fiyatların uygunluğu bu süreçte son derece önemlidir. Hangi programlar ve geliştirmelerde kullanılacağı önemlidir. Bununla birlikte marka ve modele göre yazılım yapılabilecek laptop fiyatları farklılık göstermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu