Teknoloji

Xiaomi Uygulama Gizleme

Xiaomi uygulama gizleme, bu marka cep telefonuna sahip kullanıcıların en çok araştırdıkları konular arasında yer alır. Piyasadaki en detaylı ve kullanışlı uygulama mağazalarından bir tanesi Xiaomi cep telefonlarında bulunur. Birçok farklı özelliği sayesinde en fazla tercih edilen cep telefonu markalarından bir tanesi Xiaomi’dir. Kullandığınız cihaz hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak, cihazı daha verimli şekilde kullanmanız da mümkün olur.

xiaomi uygulama gizleme
xiaomi uygulama gizleme

Xiaomi cihazlarda bilinmeyen özelliklerden bir tanesi uygulama gizlemedir. Eğer bilmiyorsanız cihazın uygulamaları nasıl kilitlediğini öğrendikten sonra bu özelliği aktif şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Birçok kişi tarafından bilinen Xiaomi uygulama gizleme özelliği, bilmeyen kullanıcılar için yazının devamında detaylıca anlatılmıştır.

Xiaomi Uygulama Gizleme

xiaomi 5

Xiaomi uygulama gizleme özelliği cihazda istenilen uygulamaların şifre ile gizlenebilir olmasını sağlar. Böylece hem uygulamayı kilitleyebilir hem de istediğiniz uygulamaları gizli konuma getirebilirsiniz. Uygulama gizleme özelliği genelde kişisel kullanım amacı ile tercih edilen uygulamalarda açık konuma getirilir. Bu sayede sadece kendinize özel verileri herkese karşı saklayabilir ve dilediğiniz zaman bu uygulamalara sadece kendiniz erişebilirsiniz. Xiaomi uygulama kilidi ile cihazda bulunan bütün veriler gizlenebilir. İstediğiniz zaman uygulama kilidini açabilir ve tekrar kapatabilirsiniz

Xiaomi’de Uygulama Nasıl Gizlenir?

xiaomi 1

Xiaomi uygulama gizleme özelliği ile ana ekranda bulunan herhangi bir uygulamayı dilediğiniz zamanda görünmez konuma getirebilirsiniz. Bu sayede özellikle cihazın yanlışlıkla başkasının eline geçmesi halinde gizli uygulamalarınız başkaları tarafından keşfedilmez. Xiaomi uygulama gizleme nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek sorunuza yanıt bulabilirsiniz;

 • Cep telefonunuzun ana ekran görünümünü açın.
 • Cihazın “Ayarlar” klasörünü bulun.
 • Ayarlar klasörüne ulaştıktan sonra “Ek Ayarlar” sekmesini tıklayın.
 • Açılan yeni menü ekranından “Gizlilik” bölümüne geçiş yapın.
 • Gizlilik ayarları ekranından “Uygulama Gizle” butonu ile işleme devam edin.
 • Bu adımdan sonra cihazınızda bulunan bütün uygulamalar liste halinde görünecektir. Gizlemek istediğiniz uygulamayı bulun ve sağ kısmında bulunan tik işaretini aktif hale getirin.
 • Ayarlarınızı kaydedin ve menüyü kapatın.

Xiaomi uygulama gizleme işlemi ile cep telefonunuzda bulunan bütün uygulamaları gizleyebilirsiniz. Dilerseniz cihazınızda bulunan uygulamalar, dilerseniz de sonradan indirdiğiniz uygulamalar yukarıdaki adımları takip ettikten sonra gizlenecektir. Aynı anda tek bir uygulamayı gizleyebileceğiniz gibi, birden fazla uygulamayı da gizleyebilirsiniz.

Xiaomi uygulama gizleme işlemi özellikle çocuklar tarafından ulaşılması istenmeyen uygulamaları kolayca gizlemek amacıyla tercih edilir. Bu özellik sayesinde Xiaomi cihazlarda kullanıcılar ekstra güvenlik önlemleri alabilir.

xiaomi 5 1

Xiaomi Uygulama Kilidini Kaldırma

Xiaomi cep telefonunda bulunan uygulama gizleme her kullanıcı tarafından tercih edilebilir. Kullanıcılar istedikleri aman gizledikleri her uygulamayı tekrar geri açabilir. Xiaomi uygulama gizleme ve gizlenen uygulamaları açma ayarları aynı ekran üzerinden yapılır. Xiaomi cep telefonunuzda gizlediğiniz uygulamaların tekrar görünür olması için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” klasörünü açın.
 • Ayarlar ekranında yer alan “Ek Ayarlar” satırını tıklayın.
 • Açılan yeni menüden “Gizlilik” alanını tıklayarak işleme devam edin.
 • Açılan seçenekler arasından “Uygulamayı Gizle” seçimini yapın.
 • Uygulamalar menüsü ekrana geldikten sonra bu ekranda hangi uygulamaların gizli konumda olduğunu görebilirsiniz. Gizlemek istemediğiniz uygulamanın yan tarafında bulunan tik işaretini kapalı konuma getirdiğinizde uyulama artık cep telefonunuzda görünür hale gelecektir.

Seçimleriniz bittikten sonra menüyü kapatabilir ve uygulamalarınızı cep telefonunuzun ekranında görüntülemeye başlayabilirsiniz.

xiaomi 2

Xiaomi Uygulamaları Gizleme Alternatifleri

Xiaomi cep telefonları kullanışlı olmaları nedeni ile oldukça beğenili. Cihazınızda bulunan uygulama gizleme özelliği bütün uygulamaları dilediğini her an gizleme seçeneği sunar. Ancak sunulan bu seçenekleri değerlendirmek istemiyorsanız, farklı yöntemler tercih ederek de uygulamaları gizlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak tercih edeceğiniz yöntemlerin yukarıda bahsedilen adımlar kadar güven vermeyeceğini bilmelisiniz.

Xiaomi uygulama gizleme için tercih edebileceğiniz ilk diğer yol uygulamaların ismini değiştirmektir. Bu sayede cihaz başka kullanıcılara geçtiğinde eğer cihaz içerisinde uygulama araması yaparsa, uygulama farklı bir isme sahip olacağından arama sonuçlarında yer almaz. Dolayısı ile arama sonuçlarında cihazda böyle bir uygulama bulunmadığı sonucu çıkar. Ancak aynı kullanıcı menüyü detaylı şekilde incelerse, uygulamanın görselini tanıyarak uygulamanın aslında cihazınızda var olduğunu görebilir.

Xiaomi uygulama gizleme konusunda tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise uygulamayı her defasında Play Store aracılığı ile silmek ve tekrar cihaza yüklemektir. Bu durum biraz zaman alsa da bir nevi güven vericidir. Bu seçenekte kullanıcılar gizli olarak kullanmak istedikleri uygulamaları her defasında cihaza indirme ve kaldırma işlemini tekrarlar. Aktif bir internet bağlantınız olduğu sürece dilediğiniz kadar uygulama silme ve tekrar yükleme işlemini yapabilirsiniz. Ancak özellikle giriş için kişisel bilgi talep eden uygulamalarda bu durum problem yaratacaktır. Çünkü her uygulama indirdiğinizde kişisel bilgileri tekrar sisteme girmeniz ve oturum açmanız talep edilir.

Xiaomi uygulama gizleme işlemi sunulan seçenekler aracılığı ile yapılabilir. Eğer cep telefonunuzda herhangi bir gizli uygulama bulunmasını istemiyorsanız, sunulan diğer iki seçenek aracılığı ile uygulama gizleme işlemini yapabilirsiniz.

Xiaomi Gizlenen Uygulama Bildirim Ayarları

xiaomi 4

Xiaomi uygulama gizleme ile gizlenen uygulamaların bildirimlerini dilerseniz gizleyebilirsiniz. Bu sayede uygulama gizli konumda iken herhangi bir uygulama bildirimi de ekrana gelmez. Cep telefonunuzun Ayarlar ekranına ulaşabilir ve Uygulama Bildirimleri sayfasına geçiş yaparak buradan gizlediğini uygulamanın bildirim ayarlarını yönetebilirsiniz.

Xiaomi cep telefonunuzda birden fazla uygulama eğer gizli konumda yer alıyorsa, bütün uygulamalar için bildirim kapatma işlemini yapabilirsiniz. Aynı şekilde eğer gizli olan uygulamaya bildirim gelmesini isterseniz “Uygulama Bildirimleri”  ekranına tekrar ulaşabilir ve istediğiniz uygulamanın bildirimini geri açabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu